in

Grb i himna Srbije u zvaničnoj upotrebi u Republici Srpskoj, odlučila Skupština bh. entiteta

Grb i himna Srbije u zvaničnoj upotrebi u Republici Srpskoj, odlučila Skupština bh. entiteta
Slatka-Tajna.Eu

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je 5. novembra zakonske izmjene koje omogućavaju da se zvanični simboli Srbije, grb Nemanjića (dvoglavi orao sa krunom) i himna “Bože pravde” mogu koristiti kao zvanična obilježja tog bosanskohercegovačkog entiteta.

Radi se o simbolima koje je Ustavni sud Bosne i Hercegovine poništio 2006. godine sa zvaničnih obilježja u Republici Srpskoj, ocijenivši da diskriminišu Bošnjake i Hrvate u tom bh. entitetu.

Prijedlog izmjena Zakona o upotrebi himne, grba i zastave RS usvojen je sa 61 glasom za i četiri protiv.

Prema usvojenim izmjenama, u institucijama tog bh.entiteta mogu se isticati zastave i grbovi, te izvoditi himne stranih država sa kojima RS ima sporazum o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa.

S obzirom na to da RS ima takav sporazum sa Srbijom, to praktično znači da se na sjednicama entitetskog parlamenta može emitovati himna Srbije “Bože pravde”. Ispred i unutar zgrade Skupštine RS moći će se vijoriti zastava Srbije s grbom Nemanjića.

“To znači da kada budemo otvarali bolnicu Trebinje, recimo da je investitor Azerbejdžan, biće himna Azerbejdžana i grb Azerbejdžana, ali sa ove strane će biti na zastavi i amblem RS i ovaj grb Nemanjića kao zvaničan, a ne kao nešto što se koristi protokolarno. I ‘Bože pravde' će biti zvanična himna koja se izvodi po zakonu, a ne zato što to u protokolu neko hoće, a neko neće da stavi”, pojasnio je predsjednik Skupštine RS Nenad Stevandić, tokom rasprave o izmjenama 30. oktobra.

Predstavnici probosanskih stranaka ranije su najavili apelacije zbog predloženih izmjena ukoliko budu usvojene.

U usvojenom prijedlogu se navodi da će se moći koristiti himne i grb država sa kojima “pojedini ili svi konstitutivni narodi ili Ostali ili građani u Republici Srpskoj imaju zajedničko istorijsko, kulturološko i tradicionalno nasljeđe”.

U predloženom tekstu, ali ni u obrazloženju nije navedeno o kojim se državama radi.

Na zastavi RS, nakon presude Ustavnog suda BiH iz 2006. godine nema nikakvog grba, a entitetska himna “Moja Republika”, ozakonjena je 2008. godine.

Zvanična državna zastava Bosne i Hercegovine ne može se naći na ili u zgradama institucija u RS, a državna himna emitira se samo na početku sjednice državnog parlamenta.

Poslanici podržali i brisanje ‘rodnog identiteta' iz Nacrta Krivičnog zakona RS

Skupštia RS usvojila je Nacrt izmjena Krivičnog zakonika tog bosanskohercegovačkog entiteta kojim se briše termin “rodni identitet” iz odredbi tog Zakona.

Rodni identitet podrazumijeva lični osjećaj vlastitog roda. Odnosi se na subjektivni doživljaj sebe, bilo kao žene ili muškarca, ili nečeg drugog.

U obrazloženju je navedeno da je cilj izmjena, usklađivanje “sa odredbama Ustava RS” u kojem se ne pominje pojam “rodni identitet”.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku
















U pojedinim odredbama Nacrta pojam “rodni identitet” se briše ili mijenja pojmom “drugo lično svojstvo” koji se navodi u Ustavu RS.

Pojam “drugo lično svojstvo” nije pojašnjen u Ustavu RS, ni u tekstu nacrta.

Izmjene zakona bez pojma “rodni identitet” Vlada RS usvojila je početkom jula, a Nacrt je ranije objavljen na sajtu entitetskog Ministarstva pravde.

Brojne organizacije su pozvale na neusvajanje ovog nacrta.

U pismu koje je uputila Kancelarija visokog komesara Ujedinjenih nacija (OHCHR) vlasti u BiH i RS se pozivaju da se “rodni identitet” ne izbacuje iz postojećeg zakona.

Eksperti UN-a u pismu su istakli da predložene izmjene ugrožavaju prava osoba koje su izložene zločinima iz mržnje, podsticanju na nasilje i mržnju, te drugim kršenjima ljudskih prava na osnovu rodnog identiteta.

Usvojeno i ubrzanje procesa eksproprijacije za trebinjski aerodrom, rečeno da je Srbija već obezbijedila novac

Poslanici Skupštine RS u utorak su usvojili i izmjene zakona po hitnom postupku kojim se ubrzava proces eksproprijacije zemljišta za potrebe gradnje aerodroma u Trebinju, na krajnjem jugu Bosne i Hercegovine.

Radi se o aerodromu u čiju gradnju bi, prema zvaničnim najavama, Srbija trebala da uloži oko 50 miliona evra.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, tokom posjete Banjaluci 23. jula 2020., predložio je da Srbija na lokaciji Taleža između gradova Trebinje, Bileća i Gacko u Hercegovini izgradi aerodrom i upravlja njime.

Aerodrom Trebinje nalazio bi se na manje od 50 kilometara od tri već postojeća međunarodna aerodroma – Tivta u Crnoj Gori, Dubrovnika u Hrvatskoj i Mostara u BiH.

Vlasti Dubrovnika u susjednoj Hrvatskoj, udaljenom tridesetak kilometara od Trebinja, smatraju da će aerodrom da ugrozi izvorište pitke vode za stanovnike tog grada, jer je gradnja planirana u zaštitnoj zoni rijeke Omble.

Od bh. vlasti su tražili da riješi problem, odnosno da se aerodrom izmjesti.

Comments

Komentariši

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0

What do you think?

Legend

Written by Redakcija

Community ModeratorContent AuthorYears Of MembershipVerified User
Znamo da će biti težak meč

Znamo da će biti težak meč

Moje srce je sa žrtvama tragedije u Valensiji

Moje srce je sa žrtvama tragedije u Valensiji