Categories: Novosti

Čečenki koju Rusija tereti za terorizam produžen pritvor u BiH do odluke o izručenju

Sud Bosne i Hercegovine (BiH) odredio je ekstradicioni pritvor Selimi Ismailovnoj Khadisovoj, koju Rusija putem INTERPOL-ove potjernice potražuje zbog sumnje na terorizam, potvrđeno je iz te pravosudne institucije za Radio Slobodna Evropa u petak, 8. novembra.

Ova tridesettrogodišnja Čečenka uhapšena je 29. septembra, kada je sa troje djece stigla u Sarajevo letom iz Istanbula.

Odmah nakon hapšenja, razdvojena je od djece, koja su smještena u prihvatni centar za maloljetnike kod Sarajeva, dok se ona nalazila u privremenom pritvoru u Tuzli na sjeveroistoku BiH koji je trajao do 7. novembra.

Iz Suda BiH naveli su za RSE da je privremeni pritvor ukinut, te da određeni ekstradicioni pritvor može trajati “do izvršenja odluke o izručenju ili do nove odluke ovog suda”, odnosno maksimalno šest mjeseci od hapšenja, do 29. marta 2025. godine.

U potjernici koju je Rusija raspisala 2017. godine, a u koju je Radio Slobodna Evropa (RSE) imao uvid, ističe se kako je Khadisova 2015. godine otišla iz Rusije u Siriju gdje je “obučavana u terorističkom kampu za gađanje, bombardovanje, fizičku i borbenu taktiku”.

Rusija je tereti da se kao strani plaćenik potom pridružila snagama terorističke organizacije tzv. Islamska država i učestvovala u borbama.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku











Khadisova je na ročištu pred Sudom BiH koje je održano 6. novembra ustvrdila da nikada nije bila u Siriji i da je proteklih desetak godina živjela u Turskoj gdje je pobjegla od, kako tvrdi, porodičnog nasilja u Čečeniji.

Ispričala je i da je preživjela zlostavljanja u Čečeniji, te da je silovana. Za zlostavljanje je optužila i bivšeg muža.

Njen advokat Emir Gazić izjavio je da su Selimu zlostavljale moćne osobe bliske režimu Ramzana Kadirova, autokratskog vladara Čečenije, bliskog ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu.

Istovremeno sa procesom ekstradicije, vodi se i postupak za dobijanje azila u BiH za Khadisovu i njenu djecu.

Odluku o izručenju donosi Sud BiH, a potvrđuje ili odbija Ministarstvo pravde BiH. Ukoliko je zahtjev za azil podnesen u skladu sa propisanim procedurama, do okončanja tog procesa ne može doći do izručenja.

Redakcija

Recent Posts

Ministri i zastupnici u BiH ‘dugmad za glasanje’ stranačkih šefova

Ministri u Bosni i Hercegovini decenijama predlažu ključne zakone, a zastupnici ih usvajaju tek nakon…

1 sat ago

Beč ozelenjava grad pomoću aplikacije

Blick auf die Ringstraße / View of the Ringstrasse/ (c) WienTourismus/ Christian Stemper; (c) Alexander…

2 sata ago

HUBOL: Dvojni rad liječnika nije primarni problem nego loše upravljanje i politka

LiječniciFoto: Ilustracija / ShutterstockIz Hrvatske udruge bolničkih liječnika (HUBOL) poručili su da dvojni rad liječnika…

3 sata ago

BiH: Od prvog januara poskupljuju cigarete

Minimalna akciza na cigarete povećana je sa 173 KM na 179 KM za 1.000 komada,…

5 sati ago

MAGAZINOVIĆ, IMAMOVIĆ I KOJOVIĆ ZAŠTITILI DODIKA I NJEGOVOG KUMA: Poslanici Trojke protiv zabrane kupovine zgrade od Radišića!

U toku je je sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine. Poslanik SDS-a u…

5 sati ago

Gradnjom seoskog puta spaja se ratom podijeljeno selo u BiH

Asfaltiranje makadamskog puta u selu Donja Tramošnja, kod Sanskog Mosta, finansiraju mještani uz pomoć Općine…

7 sati ago