„U vezi zastupničkog pitanja koje je postavio zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, g-dina Admira Čavalića, obavještavamo Vas da je EUROPOL u striktnoj nadležnosti državnih organa, a ne na nivou entiteta o čemu je Federalna uprava policije u posljednjih godinu dana vodila pravnu bitku“.
Ovo je u svom odgovoru na zastupničko pitanje Admira Čavalića (SBIH) napisao Vahidin Munjić, v.d. direktora Federalne uprave policije. Pitanje je zastupnik Čavalić uputio nakon što je u medijima (portal Istraga) objavljeno da „čelnici EUROPOL-a nisu dopustili Vahidinu Munjiću, v.d. direktora Federalne uprave policije da prisustvuje Konvenciji šefova policije održanoj krajem septembra u sjedištu Evropske policije u Haagu“.
Kako je pisala Istraga, „iz EUROPOL-a su obavijestili bh. vlasti da direktor FUP-a ne može ući u zgradu Evropske policije jer nije prošao njihove sigurnosne provjere“. A sigurnosne provjere nije prošao iz razloga što je Munjić bio uhapšen u akciji „Crna kravata“ zbog toga što je štitio federalne policajce koji su 2016. godine pratili narko bossa Edina Gačanina“. Akcija „Crna kravata“ je, kao što je poznato, izvedena u tijesnoj suradnji lokalne policije i tužiteljstava sa EUROPOL-om.
No, vratimo se odgovoru v.d. direktora Vahidina Munjića na zastupničko pitanje. U nastavku svog „pojašnjenja“, Munjić piše da „direktor Federalne uprave policije nije nadležan da ide na konferencije koje organizuje EUROPOL, nego su to isključivo državne agencije Državna agencija za istrage i zaštitu – SIPA, Direkcija za koordinaciju policijskih tijela i Granična policija BiH, te prema tome direktor nije namjeravao da ide na pomenutu konferenciju“. Odlaskom na Konferenciju EUROPOL-a u Haag, piše Munjić, on bi „kršio Ustav Bosne i Hercegovine, imajući u vidu da su EUROPOL i INTERPOL u izvornoj nadležnosti države Bosne i Hercegovine“.
Odgovor Vahidina Munjića na zastupničko pitanje Admira Čavalića
Na Konvenciji EUROPOLA koja je u Haagu održana od 23-29. septembra ove godine iz Bosne i Hercegovine su sudjelovali Darko Ćulum, direktor Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA-e), te Siniša Kostrešević, direktor policije Republike Srpske. Dakle, za razliku od Munjića, čelnici EUROPOL-a ne poznaju Ustav BiH, niti imaju „u vidu da su EUROPOL i INTERPOL u izvornoj nadležnosti države Bosne i Hercegovine“.
No, kako ćemo vidjeti, ni Federalna uprava policije, na čijem se čelu nalazi Vahidin Munjić, ne drži se Ustava BiH „k'o pijan plota“, pa u nekim situacijama i ona direktno komunicira sa EUROPOL-om. Tako je odmah nakon terorističkog napada na policijsku stanicu u Bosanskoj Krupi prije 15-ak dana javnosti saopćila da je „Federalna uprava policije putem međunarodne saradnje stupila u kontakt sa EUROPOL-om u cilju prikupljanja korisnih informacija u vezi profila na društvenim mrežama koje je koristio maloljetni izvršilac“.
Postoji čitav niz primjera koji potvrđuju da entitetske (a ne samo državne) policijske agencije surađuju i komuniciraju sa EUROPOL-om, kao i da tu suradnju ne tretiraju kao „kršenje Ustava“. Tako su mediji prije desetak mjeseci izvijestili da je ministar unutrašnjih poslova Federacije BiH Ramo Isak „pisao EUROPOL-u“ i pitaju se „gdje je zaglavio taj dopis“?
Ovaj primjer je znakovit jer je ministar Isak u svom pismu EUROPOL-u ukazao na probleme u funkcioniranju tzv. Kontakt tačke Bosne i Hercegovine za suradnju koja je smještena u Ministarstvu sigurnosti BiH. Među 18 ljudi iz policijskih agencija koji su zastupljeni u Kontakt tački nalaze se i predstavnici Federalne uprave policije. Jedan od njih, kako su naveli mediji, „uočio je nepravilnosti koje se dešavaju“, o čemu je informirao Federalnu upravu policije. „Direktor FUP-a Vahidin Munjić je ovu informaciju proslijedio Isaku, koji je dalje proslijedio EUROPOL-u“, pisali su mediji u martu ove godine.
Nekoliko primjera kako FMUP “ne surađuje” sa EUROPOL-om
To znači da sve policijske agencije koje imaju svoje predstavnike u Kontakt tački (državne i entitetske) mogu i trebaju komunicirati sa EUROPOL-om. To, također, znači da je svakom od čelnika tih sigurnosnih agencija mjesto na Konvenciji EUROPOL-a, naravno, ukoliko prođu neophodne sigurnosne provjere. Vahidin Munjić ih, očigledno, nije prošao.
Portal „Istraga“ također je prije nekoliko dana objavio dokument iz kojega se vidi da još u maju 2013. godine INTERPOL informirao Federalnu upravu policije da policija iz Holandije provodi istragu protiv Edina Gačanina Tita zbog krijumčarenja kokaina i pranja novca. Desilo se to, dakle, pune tri godine prije nego što je Gačanin stigao u Sarajevo gdje mu je priređen „dostojan“ doček i od strane federalnih policijskih struktura. On im se potom zahvalio kupovinom opreme za Specijalnu jedinicu FUP-a. Policijske strukture koje su u to bile umiješane, kao i njihovi politički pokrovitelji sve do sada su tvrdili da nisu pojma imali ko je Gačanin, niti ih je iko od domaćih i policijskih agencija i međunarodnih partnera upozorio na njegove razgranate međunarodne kriminalne djelatnosti.
Vahidin Munjić je krajem aprila ove godine uhapšen pod sumnjom da je pomagao policajcima koji su jedno vrijeme bili u pratnji Gačanina, šefa jednog od najmoćnijih narko kartela na svijetu. Pušten je iz pritvora narednog dana, a na povratku mu je ministar Ramo Isak ispred zgrade MUP-a priredio svečani doček…
(S. AVDIĆ)
Novoizabrani predsjednik SAD-a Donald Trump počeo je proces odabira članova svoje administracije za drugi mandat.…
Шоу весёлых людей (OFFICIAL VIDEO) Официальный ютуб-канал "Шоу весёлых людей". Все авторские права находятся ...
Novu priliku za prvu pobjedu pred svojim navijačima Široki Brijeg ima u nedjelju kada na…
Arsenal bi u skorijoj budućnosti trebao dobiti novo ime na poziciji sportskog direktora. Prema saznanjima…
Bosanskohercegovačka kantautorica Ammara Mistrić ponosno se vraća na muzičku scenu u saradnji sa hrvatskim jazz…
'Za njih nema ni kiše ni sunca ni mjeseca. Oni rade do kasno', kažu mještani…