in

Ekonomska statistika BiH usklađena sa MMF standardima

Ekonomska statistika BiH usklađena sa MMF standardima
Slatka-Tajna.Eu

Centralna banka (CBBiH) i Agencija za statistiku (BHAS) Bosne i Hercegovine počeli su primjenjivati  Specijalne standarde za diseminaciju podataka (Special Data Dissemination Standards – SDDS) koje je upostavio Međunarodni monetarni fond (MMF), što, kako navode iz tih dviju državnih institucija, predstavlja važan korak ka daljem razvoju bosanskohercgeovačkog statističkog sistema i produciranju međunarodno uporedivih statistika.

Poboljšan kvalitet

“Međusobnom saradnjom i zajedničkim djelovanjem, Centralna banka i Agencija ispunile su stroge uslove Specijalnih standarda i time unaprijedile transparentnost i kvalitet statističkih podataka. Centralna banka BiH, u saradnji s Agencijom koja dostavlja određeni set podataka, zadužena je za objavljivanje statističkih podataka u skladu sa Specijalnim standardima, koji su dio inicijative MMF-a čiji je cilj da unaprijedi transparentnost i kvalitet ekonomskih i finansijskih podataka koje zemlje članice objavljuju. Ti standardi pomažu zemljama da razvijaju i održavaju stabilne statističke sisteme koji će pružiti pravovremene, pouzdane i sveobuhvtane ključne makroekonomske podatke, a što je od značaja vladama za efikasno vođenje ekonomskih politika, kao i akterima na međunarodnim tržištima kapitala, posebno investitorima, za donošenje odluka“, navodi se u zajedničkom saopćenju Centralne banke i BHAS.

Uz podsjećanje da u okviru Specijalnih standarda državni statističari objavljuju najvažnije pokazatelje iz realnog sektora, uključujući bruto domaći proizvod, industrijsku proizvodnju, potrošačke i proizvođačke cijene te podatke o tržištu rada, stanovništvu i vanjskoj trgovini, u saopćenju se napominje da je usklađivanje sa međunarodnim normama statističkog izvještavanja uključivalo “ažuriranje metapodataka, zatvaranje nedostataka u pogledu obuhvata podataka iz fiskalnog, finansijskog i vanjskog sektora te poboljšanje periodičnosti i blagovremenosti objavljivanja podataka“.

 BHAS ekonomski i finansijski pokazatelji prilagođeni globalnom tržištu

Pojašnjavajući za Business Magazine šta konkretno podrazumijeva početak primjene Specijalnih standarda, odnosno u čemu se ogledaju najbitnije promjene u odnosu na dosadašnju praksu, iz Centralne banke BiH navode da se unapređenja prethodnog Sistema GDDS (General Data Dissmentination Standards) odnose na proširenje broja statističkih izvještaja te ubrzanje objavljivanja podataka i jačanje njihovog kvaliteta, “što je rezultiralo objavom pravovremenih, pouzdanih i sveobuhvatnih ključnih makroekonomskih podataka, uporedivih sa drugim zeljmama“.

“Svako unapređenje statističkog sistema podrazumijeva da se ažuriraju metapodaci (podaci o podacima) za postojeće i nove izvještajne tabele. To podrazumijeva i ažuriranje metodoloških podataka o izvorima i načinima kompilacije predmetnih izvještaja.

Također, novi sistem izvještavanja u potpunosti je usklađen sa kalendarom objave propisanog SDDS sistemom – u praksi, to znači da je došlo do skraćivanja roka za objavu podataka, koji se za neke kategorije značajno ubrzao, s tim što je korisnicima podataka sada omogućeno da imaju uvid koji je to krajnji datum kada će podaci biti dostupni za njihove analize“, ističu iz Centralne banke BiH, dodajući da se podaci koji se publiciraju na njenoj i zvaničnoj SDDS stranici MMF-a “kompiliraju u skladu sa propisanim metodologijama koje se koriste za kompilaciju predmetnih statistika u skladu sa zaduženjima CBBiH i Agencije“. Navode i opasku da se “SDDS kao standard izvještavanja ne bavi direktno harmonizacijom korištenih metodologija, nego se u samoj kompilaciji određenog dijela statistika vodilo računa da se potrebni podaci međusobno razmjenjuju i koriste za kompilaciju određenih tabela, čime se omogućilo da se isti podaci koriste za više setova statistika koje se objavljuju na SDDS stranici“.

Unapređenja sistema odnose se prvenstveno na proširenje broja statističkih izvještaja te ubrzanje objavljivanja podataka i jačanje njihovog kvaliteta

Na ovaj način konkretno je poboljšan kvalitet predmetnih statističkih izvještaja, posebno kada je riječ o “zatvaranju nedostataka u pogledu obuhvata podataka iz fiskalnog, finansijskog i vanjskog sektora“. Iz Centralne banke BiH ne preciziraju, dok se iz Agencije ograničavaju na opasku da je “BHAS uspješno uskladio metapodatke u skladu s visokim standardima MMF-a, osiguravajući njihovu potpunu usklađenost sa zahtjevima tog međunarodnog tijela“.

Objavljujemo pouzdane i uporedive makroekonomske podatke, ističi iz CBBiH

Pristup tržištima

“Iako su se podaci nastavili dostavljati na isti način kao i ranije, proces harmonizacije je unaprijedio njihovu transparentnost i dostupnost“, primjećuju iz BHAS u izjavi za Business Magazine.

Potcrtavajući da je MMF uspostavio SDDS sistem “kako bi vodio članice koje imaju ili bi mogle tražiti pristup međunarodnim tržištima kapitala u pružanju svojih ekonomskih i finansijskih podataka javnosti“, iz BHAS izražavaju očekivanje da će implementacija Specijalnih standarda “poboljšati kapacitet zemlje za prikupljanje i diseminaciju podataka, olakšati proces kreiranja makroekonomskih politika, pomoći u izgradnji povjerenja tržišta u institucionalne kapacitete zemlje te doprinijeti ekonomskoj i finansijskoj stabilnosti“.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku














Iako su se podaci nastavili dostavljati na isti način kao i ranije, proces harmonizacije je unaprijedio njihovu transparentnost i dostupnost

SDDS, uspostavljen od strane MMF-a u martu 1996. godine, namijenjen je usmjeravanju članica u diseminaciji ekonomskih i finansijskih podataka za javnost. Pridruživanje SDDS-u povećava dostupnost pravovremenih statistika prema unaprijed najavljenom kalendaru objava (ARC), čime se doprinosi provođenju zdravih makroekonomskih politika i pravilnom funkcioniranju finansijskih tržišta.

Iako je pridruživanje dobrovoljno, članica koja se pridruži obvezuje se pridržavati standarda i objavljivati informacije (metapodatke) o svojim praksama diseminacije podataka.

U zaključcima Desetog pregleda inicijativa za standarde podataka MMF-a u februaru 2022. godine, Izvršni odbor MMF-a naglasio je važnu ulogu koju su Inicijative odigrale od sredine 1990-ih u promicanju transparentnosti podataka kao globalnog javnog dobra, potičući zemlje da dobrovoljno objavljuju ključne makroekonomske i financijske podatke“, ukazuju iz državne Agencije za statistiku.

Dostupnosrt podataka

„Bosna i Hercegovina 49. članica MMF-a koja ispunjava zahtjeve SDDS-a.

Stranica sažetka nacionalnih podataka Bosne i Hercegovine uključuje kategorije podataka iz SDDS-a. Sveobuhvatna dokumentacija o povezanim statističkim praksama objavljena je na Oglasnoj ploči standarda diseminacije podataka (DSBB) MMF-a, a informacije za Bosnu i Hercegovinu dostupne su na https://dsbb.imf.org/sdds/country/BIH/category.

Osim SDDS-a i e-GDDS-a, Inicijative za standarde podataka uključuju i SDDS Plus. Detaljne informacije o Inicijativama za standarde podataka dostupne su na https://dsbb.imf.org“, preciziraju iz Agencije za statistiku BiH.

Comments

Komentariši

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0

What do you think?

Legend

Written by Redakcija

Community ModeratorContent AuthorYears Of MembershipVerified User
Partizan bio blizu povratka, ali Barsa slavila u Beogradu

Partizan bio blizu povratka, ali Barsa slavila u Beogradu

Reboot InfoGamer opet na Velesajmu

Reboot InfoGamer opet na Velesajmu