Tužilaštvo Kantona Sarajevo obustavilo je istragu o načinu primjene kineskih respiratora na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS), koja je vođena protiv bivše direktorice te institucije Sebije Izetbegović, te drugih osoba, među kojima je i bivši premijer entiteta Federacije Bosne i Hercegovine, Fadil Novalić.
Radi se o respiratorima vrijednih 5,4 miliona eura nabavljenih u aferi na zbog koje je, pored ostalih, pravosnažno osuđen i Novalić na četiri godine zatvora.
“Tužilaštvo Kantona Sarajevo je utvrdilo da se upotreba respiratora ne može dovesti u vezu sa pogoršanjem zdravlja ili smrću bilo kojeg pacijenta”, saopštilo je Tužilaštvo Kantona Sarajevo 15. novembra.
Kako je navedeno iz Tužilaštva Kantona Sarajevo za Radio Slobodna Evropa, riječ je o predmetu formiranom 2021. godine kojim je objedinjeno više prijava.
U Tužilaštvu Kantona Sarajevo ističu kako se u istrazi nisu bavili kupovinom ili kvalitetom respiratora, već su utvrđivane “eventualne posljedice primjene respiratora u Posebnom respiratornom centru u liječenju pacijenata oboljelih od COVID-a 19”.
“Ovakva odluka je uslijedila nakon što je prikupljeno više od 10 hiljada materijalnih dokaza od 15 različitih institucija, od toga dvije međunarodne zamolnice i zahtjev za pravnu pomoć od Tužilaštva BiH. Saslušano je više od 50 svjedoka, urađena četiri uviđaja, od toga dva u Posebnom respiratornom centru KCUS-a”, istakli su iz Tužilaštva Kantona Sarajevo.
U saopštenju se dodaje da je urađeno devet specijalističkih vještačenja Sudsko-medicinskog odbora Medicinskog fakulteta u Beogradu, te mašinsko vještačenje gasnih instalacija Mašinskog fakulteta u Beogradu.
“Urađen je inspekcijski nadzor u Posebnom respiratornom centru KCUS-a. Oduzeta je medicinska dokumentacija od KCUS-a za 2.600 pacijenata liječnih od COVID 19. Pribavljene su informacije od ostalih bolnica u FBiH o upotrebi respiratora ACM 812 A, kao i podaci Zavoda za javno zdravstvo FBiH o procentu zaraženih, izliječenih i umrlih pacijenata od korone od januara do maja 2021. godine”, navodi se u saopštenju.
Tužilaštvo Kantona Sarajevo formiralo je u aprilu 2021. godine predmet koji se odnosi na pismo doktora na KCUS-u o upotrebi uvezenih kineskih respiratora.
Sedamnaest anesteziologa potpisalo je pismo i u njemu su ukazali na to da su respiratori ACM 812A, koje je iz Kine uvezla firma “Srebrena malina”, korišteni na KCUS-u i neispravni.
Iste, 2021. godine, prijavu je podnijelo i nekoliko porodica preminulih osoba koje su bile zaražene korona virusom. Optužile su tadašnju direktoricu Sebiju Izetbegović, te desetak liječnika, medicinskih tehničara i administrativnih radnika KCUS-a za “grube greške i propuste u liječenju”.
Atif Hota i Sead Palić preminuli su početkom marta 2021. godine na KCUS-u. Njihove porodice su u junu iste godine podnijele Kantonalnom tužilaštvu krivične prijave, u kojim optužuju KCUS za nemar u liječenju.
Treću krivičnu prijavu je u augustu 2021. Kantonalnom tužilaštvu Sarajevo podnijela porodica Adnana Cerića, koji je takođe preminuo nakon liječenja u kliničkom centru.
Za respiratore koji su iz Kine stigli u aprilu 2020. godine, vještačenjem za Tužilaštvo BiH je u maju te godine utvrdilo da nisu upotrebljivi u jedinicama intenzivne njege.
Respiratore je uvezla firma “F.H. Srebrena malina” u vlasništvu Fikreta Hodžića, a za potrebe Federalne uprave civilne zaštite.