in

‘Greška bez presedana’ Suda BiH u predmetu visoke korupcije

‘Greška bez presedana’ Suda BiH u predmetu visoke korupcije
Slatka-Tajna.Eu

Sud Bosne i Hercegovine je jednog od optuženih oslobodio za djelo za koje ga je Tužiteljstvo BiH teretilo, a osudio za djelo za koje nije bio optužen, zbog čega je Ustavni sud BiH poništio jednu od rijetkih pravosnažnih presuda u predmetima “visoke korupcije” i naredio ponavljanje procesa.

Bivši premijer Federacije BiH Fadil Novalić, direktor Civilne zaštite u ovom bh. entitetu Fahrudin Solak te Fikret Hodžić, vlasnik poljoprivredne firme “Srebrena malina”, pravosnažno su osuđeni krajem januara ove godine za nabavku respiratora iz Kine vrijednih 5,4 miliona eura.

Ustavni sud je 14. novembra odlučio da se Hodžić, sa firmom, “prvi put suočio s pravnom kvalifikacijom djela za koje je osuđen u prvostepenoj presudi, te da zbog toga nije mogao pripremiti obranu”.

Naime, Hodžić je optužen za udruživanje, davanje dara i mita, pranje para i uništavanje i falsificiranje poslovnih knjiga – a osuđen je za zloupotrebu položaja.

On će biti pušten iz zatvora nakon što Ustavni sud BiH dostavi svoju odluku Sudu BiH pred kojim će mu se ponovno suditi.

U istoj odluci, utvrđeno je da je Novaliću i Solaku povrijeđeno pravo na pravično suđenje zbog izjava političkih zvaničnika koji nisu poštivali presumpciju nevinosti, ali nije naredio ponavljanje suđenja njima dvojici.

Respiratori su kupljeni novcem iz budžeta preko Civilne zaštite i Hodžićeve firme u aprilu 2020. godine, odmah nakon proglašenja vanredne situacije zbog pandemije korona virusa.

“Uvezeni respiratori su bili precijenjeni, a nisu bili iskoristivi za tretman težih pacijenata na intenzivnoj njezi”, navedeno je, pored ostalog, u pravosnažnoj presudi. Novalić je osuđen na četiri godine, Hodžić na pet, a Solak na šest godina zatvora.

Sva trojica su se proljetos javili na služenje kazne i uputili apelaciju Ustavnom sudu BiH.

‘Pravni presedan' Suda BiH

Nurko Pobrić, penzionisani profesor ustavnog prava i bivši sudija, za Radio Slobodna Evropa (RSE) je kazao kako je Sud BiH, osudivši Hodžića po drugoj pravnoj kvalifikaciji od onoj po kojoj ga je teretilo Tužiteljstvo, uradio pravni presedan.

Pobrić: Ne može se totalno izmijeniti sadržaj optužnice

“Sud može u presudi nešto dodati i mijenjati nešto što nije bitno – recimo da ispusti neku riječ koja nije bitna, a stoji u optužnici. Ne može totalno izmijeniti sadržaj optužnice i osuditi osobu za neki drugi događaj, čak i ako taj događaj ima isti pravnu kvalifikaciju”, kazao je Pobrić.

Kompletna odluka najvišeg suda je, kako je rečeno za RSE, “u fazi produkcije” i bit će dostavljena advokatima osuđenih te Sudu i Tužiteljstvu BiH u roku od 30 dana.

Iz Suda BiH su za RSE kazali da nisu zvanično zaprimili odluku Ustavnog suda BiH.

“Kada Sud BiH istu zaprimi, zavisno od jasnih uputa iz iste [odluke Ustavnog suda BiH], bit će preduzete zakonom predviđene radnje, te će i javnost biti blagovremeno upoznata”, kazali su iz ove pravosudne institucije.

Mirna Avdibegović, Hodžićeva advokatica, za RSE je kazala da se predmet protiv njenog branjenika “vraća Sudu BiH na otklanjanje povrede”.

Pojasnila je da je Ustavni sud BiH ukinuo pravosnažnu presudu, ali da prvostepena presuda ostaje, kao i žalba koju su ona i Hodžić uložili.
Dok ne dobiju odluku Ustavnog suda “dalje ništa ne znamo”.

Povrijeđeno pravo na odbranu Hodžića

Nurko Pobrić, kazao je za RSE da se on u svojoj praksi nije susreo sa slučajem da je osoba optužena za jedno, a da ga je sud osudio za drugo djelo.

Pobrić je dodao da optuženi mora imati pravo da se izjasni o drugoj optužnici, te da je to Ustavni sud BiH u svojoj odluci i naveo, te da sud optuženom mora dati vremena da pripremi odbranu u odnosu na drugu kvalifikaciju djela.

“Iz onog što znam i što sam vidio, povrijeđen je Zakon o krivičnom postupku, povrijeđeno je njegovo [Hodžićevo] pravo na odbranu, a ono uključuje i pravo na pravično suđenje koje je ustavnog i konvencijskog ranga – ono je dio Evropske konvencije o ljudskim pravima koja je dio Ustava BiH”, kazao je Pobrić.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku
















Pobrić kaže kako je sad predmet vraćen u stanje krivičnog postupanja, što znači novo suđenje gdje, pojasnio je Pobrić, Tužiteljstvo može iznositi i nove dokaze, ako ih ima, ali mora obrazložiti zašto ih nije iznosilo u prethodnom postupku.

Pred Sudom se u ponovnom postupku, prema mišljenju Pobrića, neće ponovo izvoditi dokazi i saslušavati svjedoci u dijelu koji se odnosi na ostale dijelove apelacije koje je Ustavni sud BiH odbacio.

“Iznosit će se dokazi i saslušavati svjedoci samo za taj dio po kojem je osuđen, a optuženom će se dati mogućnost da se izjasni”, procijenio je Pobrić.

Pobrić kaže kako je “pravno interesantnija” druga apelacija, Fadila Novalića i Fahrudina Solaka, gdje je Ustavni sud BiH utvrdio povredu prava na pravično suđenje, ali nije naredio ponovljeno suđenje.

“Ako nema posljedica, onda nema ni povrede. Ustavni sud je naveo da su neki zvaničnici i mediji prije donošenja presude [protiv Novalića, Solaka i Hodžića] govorili da će neko biti osuđen. Navedeno je da ta povreda nije utjecala na sud u smislu donošenja presude. Po meni, bolje bi bilo da [Ustavni sud] nije utvrdio nikakvu povredu prava”, smatra Pobrić.

Kako je tekla nabavka respiratora i suđenje?

Respiratori su za potrebe zdravstvenog sistema u Federaciji BiH, jednom od dva entiteta u BiH, kupljeni u aprilu 2020. godine, dan nakon proglašenja vanredne situacije zbog pandemije COVID-19. Plaćeni su oko 5,4 miliona eura.

Tužiteljstvo Kantona Sarajevo je pokrenulo istragu nakon što su mediji objavili da je posao obavljen bez tendera i direktnom pogodbom s privatnom firmom “F. H. Srebrena malina”, koja se bavi trgovinom voćem i povrćem.

Tužiteljstvo BiH je predmet preuzelo od Kantonalnog tužiteljstva. Suđenje je počelo u februaru 2021. godine pred Sudom BiH, a pravosnažna presuda izrečena u januaru 2024. godine.

Neke od tvrdnji Tužiteljstva BiH i njihovih vještaka su bile da su respiratori namijenjeni korištenju u vozilima hitne pomoći, a ne u invazivnom liječenju u bolnicama, odnosno da se ne mogu koristiti za liječenje oboljelih od COVID-19.

Odbrana je tvrdila da respiratori posjeduju potrebne certifikate.

Neke bolnice, poput Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, koristile su kupljene respiratore za liječenje oboljelih od COVID-19. Druge su to odbile.

Tužiteljstvo Kantona Sarajevo saopćilo je 15. novembra, dan nakon odluke Ustavnog suda BiH, da je obustavilo istragu o načinu primjene kineskih respiratora na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS).

Istraga je vođena protiv bivše direktorice te institucije Sebije Izetbegović, supruge predsjednika Stranke demokratske akcije (SDA) te drugih osoba, među kojima je i bivši premijer entiteta Federacije Bosne i Hercegovine, Fadil Novalić koji je bio kadar SDA.

Tužilaštvo Republike Srpske vodi istragu o nabavci kineskih respiratora u ovom entitetu vrijednih oko 22 miliona maraka (oko 11,2 miliona eura) koji su kupljeni u aprilu 2020. godine.

U oktobru su saopćili da je od 165 respiratora “85 potpuno neupotrebljivo na pacijentima” te da je “tim poslom entitetski budžet oštećen za više od četiri miliona maraka (oko dva miliona eura)”.

Među osumnjičenima za zloupotrebu službenog položaja zbog nabavke je Dejan Kusturić, dugogodišnji v.d. direktora Fonda zdravstvenog osiguranja RS.

Saradnja na tekstu: Goran Katić

Comments

Komentariši

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0

What do you think?

Legend

Written by Redakcija

Community ModeratorContent AuthorYears Of MembershipVerified User
Prosječna plata u septembru iznosila 1.382 KM

Prosječna plata u septembru iznosila 1.382 KM

Kim se sastao s ruskim ministrom prirodnih bogatstava

Kim se sastao s ruskim ministrom prirodnih bogatstava