Gosti emisije “Otvoreno”
Foto: HTV / HRT
Tko je nadležan za istragu afere „Mikroskop“ – hrvatsko ili europsko tužiteljstvo? Je li dodjela toga slučaja USKOK-u pokušaj kontrole političke štete kako tvrdi oporba? Pokazuje li privođenje ministra Beroša da institucije rade svoj posao kako uzvraća HDZ?
O tome su u emisiji “Otvoreno” govorili Ivan Malenica, HDZ; Mišel Jakšić, SDP; Nikola Grmoja, Most; Robert Jankovics, Klub zastupnika nacionalnih manjina.
Jakšić o jurisdikciji: Ništa drugo nismo niti očekivali
Glavni državni odvjetnik danas je odlučio da je jurisdikcija nad ovim slučajem, konkretno istraga, dodijeljena USKOK-u.
– Činjenica je da imamo pod pokroviteljstvom Andreja Plenkovića i HDZ-a jednu jasnu situaciju, da (Beroš) je koristio ljudsku bol, patnju, bolest, da bi trpao sa svojom očito mafijaškom organizacijom i mafijaškim prijateljima pare u svoj privatni džep, rekao je Mišel Jakšić, SDP.
– Imali smo dva pokušaja micanja Vilija Beroša od strane oporbe s podsmijehom Andreja Plenkovića koji nam je govorio – e sad ga baš neću smijeniti jer vi to tražite, nastavio je.
– I ono što je sukus onoga što je radio Vili Beroš, a to sad do kraja isplivava van, koliko si je davao truda da sa svojim kompićima, jatacima, prijateljima, privatizira hrvatsko zdravstvo. Ali ono što je puno poraznije i što je slom države, očito je da je netko na hrvatskom zdravstvu trpao pare u vlastiti džep, dodao je.
Komentirao je i odluku o nadležnosti afere i rekao “ništa drugo nismo niti očekivali”.
Malenica: Svaka korupcijska afera ima ime i prezime
Ivan Malenica, HDZ komentirao je Jakšićevo stajalište i ustvrdio da “svaka korupcijska afera ima ime i prezime”.
– Tu nema nikakvog pokroviteljstva predsjednika Vlade, Andreja Plenkovića, niti HDZ-a, rekao je.
Dodao je da je predsjednik Vlade u svom javnom istupu odmah nakon uhićenja Beroša reagirao i osudio ovakav čin i ponašanje.
– Zatekli smo se u jednoj pravnoj situaciji gdje je glavni državni odvjetnik reagirao i postupio temeljem važećih propisa primjenjujući pravnu normu na konkretnu pravnu situaciju i utvrdio da postupak u ovome konkretnom predmetu preuzima USKOK, kazao je.
Malenica je govoreći o jurisdikciji rekao da je nije bitno koliko istraga traje, bitno je o kakvim se kaznenim djelima radi.
– Ovdje imamo u većem dijelu oštećenje proračuna Republike Hrvatske, dok u jednom manjem dijelu imamo pokušaj štete na proračunu EU koje nije realizirano. Dakle, u ovom konkretnom predmetu je glavni državni odvjetnik postupio prema zakonu na što ga obvezuje sam zakon, rekao je.
Grmoja: Kontroverzni srpski poduzetnici stavili šape na hrvatsko zdravstvo
Prema informacijama koje cure iz istrage, vidljivo je da je Pozderova tvrtka kupila robotske operacijske mikroskope po 140.000 eura i prodala ih po 400.000 eura.
– Ne može se više slušati ova priča da je odgovorno ime i prezime, nije odgovorna vlada. Imamo toliko imena i prezimena. Koliko je ministara otišlo? Neki će reći 31, nije 31 otišao zbog korupcije, ali sigurno ih je 15-ak ili 20 otišlo, rekao je Nikola Grmoja, Most.
Komentirao je i slučaj korupcije u zdravstvu i ustvrdio “da nije bilo slučaja Tolušić gdje su europski istražitelji preko tog slučaja došli do ovog i do dopisivanja, mi ne bismo uopće imali ovaj slučaj”.
– Ja postavljam pitanje ovdje svima nama, hrvatskoj javnosti, što radi naša SOA? Što radi naš DORH? Što rade naše institucije, što radi naša porezna uprava?, rekao je.
Govoreći o aferi naglasio je da se ovdje radi o mafiji.
– Radi se o Petraču, sumnjivim srpskim poduzetnicima koji se nalaze, dopisuju s ministrom. Ministra nazivaju Mali, dakle ministar je njima u nekom submisivnom položaju gdje ga oni praktički kontroliraju. Ta mafijaška ekipa, ti kontroverzni srpski poduzetnici su stavili šape na hrvatsko zdravstvo, možemo slobodno reći na hrvatsku Vladu, dodao je.
Osvrnuo se na komentar Malenice da svaka korupcijska afera ima ime i prezime. Ustvrdio je da sumnjive tvrtke iz Srbije su registrirane u Hrvatskoj i izvlače novac iz našeg sustava javnog zdravstva.
– I sad oni kažu – to je jedno ime i prezime. Nije!, napomenuo je.
Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku
Dodao je da su ih u Švedskoj potjerali jer su shvatili o čemu se radi te zaključio da tamo institucije funkcioniraju.
– Ovo je pitanje sustava, ovo je pitanje imamo li mi državu, kazao je.
Jankovics: Zakon suradnje s EPPO-om jednoglasno usvojen u Saboru
Je li vladajuća većina i dalje stabilna?
Bio je dosta intenzivan današnji koalicijski sastanak i svi partneri bili su za stolom, rekao je Robert Jankovics, Klub zastupnika nacionalnih manjina.
– Urudžbiran je prijedlog oporbe za opoziv Vlade, pa ćemo u 30 dana, kad to dođe na glasovanje, vidjeti koliko nas ima koji podržavamo Vladu, kazao je.
Na pitanje podržava li on Vladu rekao je da podržava.
– Ja sam se kao predsjednik Imunitetnog povjerenstva zadnja dva mandata svačega nagledao što je bilo optužbi u medijima kada je krenula hajka i što je od toga bilo na kraju, tako da sam malo oprezniji sa svim ovim insinuacijama, napomenuo je.
Naglasio je da zakon koji regulira suradnju Hrvatske s EPPO-om je usvojen sa 128 zastupnika u Hrvatskom saboru, jednoglasno.
– To znači da je članak 8 koji regulira da je glavni državni odvjetnik taj koji određuje ukoliko dolazi do kolizije čiji je taj predmet, mi smo to usvojili jednoglasno da bi se sad ponašali kao da to ne postoji, dodao je.
Spomenuo je da je prošli tjedan gospođa Maletić s Revizorskog suda EU bila u Zagrebu i nazočila sjednicama dvaju odbora.
– Revizorski sud EU je zaključio da više neće nadzirati javne nabave u Hrvatskoj jer one nisu sporne. Nadzirali su nas od 2017. do 2022. i nisu našli ništa sporno u javnim nabavama u Hrvatskoj. Na taj način ne pokušavam banalizirati predmet o kojem govorimo, nego bih samo volio da gledamo cijelu sliku, rekao je.
Ustvrdio je da javna nabava počinje s procjenom vrijednosti.
– Procjenu vrijednosti vrši netko, temeljem čega se ide na javnu nabavu, ukoliko je ponuda puno veća od onog što je u javnoj nabavi predviđeno, tada se takva javna nabava poništi. Ovdje je očito već procjena bila napravljena u mjeri da se usvoji tako nešto, ali sve se ovo temelji na insinuacijama, dodao je.
Može li Vili Beroš aktivirati saborski mandat?
Vili Beroš je saborski zastupnik, dobio je originalno saborski mandat, a izborom za člana Vlade došlo je do nespojive dužnosti s funkcijom u Hrvatskom saboru. Ta nespojiva dužnost prestala je od trenutka kada ga je predsjednik Vlade razriješio prošli petak.
Zakon kaže da, ako želi ponovno obnašati funkciju zastupnika u Hrvatskom saboru, nakon prestanka nespojive dužnosti, rok za podnošenje takvog zahtjeva predsjedniku Hrvatskog sabora je 8 dana, pojasnio je Jankovics.
Može li poštom biti poslan potpisani zahtjev iz Remetinca? Rok je subota u ponoć.
– Ako je pečat unutar tih 8 dana kada je to poslao, mandatno povjerenstvo će postupati po tom zahtjevu, dodao je.
Malenica: HDZ ima većinu u Saboru
– Današnji sastanak parlamentarne većine je pokazao da postoji potpora HDZ-ovoj Vladi i HDZ-ovom programu, da u sljedeće četiri godine realiziramo sve ono što je stavljeno u program ove Vlade. O tome je svjedočio danas i kolega Jankovics, rekao je Malenica.
Hoće li Vili Beroš aktivirati svoj mandat?
– A to ćemo vidjeti, kratko je komentirao Malenica.
Kako je sukob nadležnosti riješen u drugim državama?
– Od ukupno 22 države, u 14 država je to uređeno na način kako je uređeno u Hrvatskoj, da tužiteljsko tijelo odlučuje o tome. Tako da mi smo i među 14 država koje imaju na jednak način uređeno pitanje rješavanja sukoba nadležnosti, pojasnio je.
Cijelu emisiju pogledajte u nastavku:
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!