in

Hoće li nova garnitura Europske komisije dobiti podršku?

Hoće li nova garnitura Europske komisije dobiti podršku?
Slatka-Tajna.Eu
Hoće li nova garnitura Europske komisije dobiti podršku?

Europska komisija

Foto: Izvor: / Shutterstock

Zastupnici u Europskom parlamentu sutra će odlučivati o novoj Europskoj komisiji na čelu s Ursulom von der Leyen. Njezini kandidati za povjerenike prošli su saslušanja i sada ih većinom glasova moraju potvrditi zastupnici.

Većina zastupnika iz vodećih čini se da će glasati za Ursulu von der Leyen. To su zastupnici iz Europske pučke stranke, socijalista i demokrata, ali i iz skupine liberala, rekao je novinar Vibor Vlainić javljajući se u središnji Dnevnik HTV-a.

– Što se tiče skupina zelenih i skupine europskih konzervativaca i reformista, kod njih nema jedinstvenog stava. Neki će glasovati za, a neki protiv nove garniture, ali njihovi glasovi možda na kraju i neće biti presudni za konačnu odluku, kazao je.

Ursuli von der Leyen i njezinim novim povjerenicima, ali i zastupnicima svakako se žuri krenuti s poslom oko pet mjeseci nakon izbora. Najavila je svoje mjere.

–  Von der Leyen je najavila da će u prvih stotinu dana mandata, među ostalim, objaviti planove kako do 2050. ostvariti cilj da EU postane klimatski neutralna, odnosno da se u EU ne emitiraju staklenički plinovi. Također, želi objaviti planove za europsku obranu, europsku poljoprivredu i izvještaj o proširenju EU-a, dodao je Vlainić.

– Očekujem da će proći prijedlog nove Komisije. U prvom redu zato što je to, kao i do sada, stvar određenog kompromisa, ali reći ću da je vjerojatno velikom broju zastupnika primarno cilj da Komisija konačno počne raditi i da počnemo proizvoditi zakone, zbog kojih smo zapravo i ovdje, da našim građanima donesemo nekih dobrih vijesti, kazala je Biljana Borzan, zastupnica u Europskom parlamentu (SDP).

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku














– Ne bih u ovom trenutku licitirao ili nagađao o tome koliki će dio jedne odnosno druge grupacije podržati novu Komisiju. Međutim, mislim da iz naše hrvatske perspektive, ali iz europske perspektive, u ovim trenucima važno je da se s poslom započne što je prije moguće i da zajedno insistiramo na onim prioritetima koje su u velike odredili i europski birači, rekao je Karlo Ressler, zastupnik u Europskom parlamentu (HDZ).

U Strasbourgu je danas predstavljen i jesenski paket europskog semestra. Ovdje su bili predstavnici Europske komisije s ocjenama i analizama financijskih i proračunskih paketa europskih zemalja u sljedeće četiri godine, ali i ocjenama paketa za sljedeću godinu. Hrvatska je u oba slučaja dobila pozitivne ocjene.

– Europska komisija zaključila je kako je Hrvatska donijela svoje planove u skladu s preporukama Komisije. A o Hrvatskoj se u Strasbourgu govorilo i na raspravi o kohezijskoj politici jer je europska povjerenica za koheziju i reforme Ferreira na pitanje hrvatske zastupnice Glavak rekla kako naša zemlja sa svojim iskustvima o kohezijskim politikama može puno toga ponuditi i drugim zemljama, rekao je Vlainić.

– Nadam se da se sredstva za kohezijsku politiku neće dovoditi u pitanje, to je ono što zapravo donosi dodanu vrijednost nejednako razvijenim zemljama, ili onim zemljama koje žele dostići stupanj razvoja država članica koje su duže članice u Europskoj uniji, ili takozvanih starih članica, rekla je Sunčana Glavak, zastupnica u Europskom parlamentu.

– Sve zemlje koje su se pridružile Uniji poslije 2004., a Hrvatska je bila posljednja u tom nizu, sve su u prosjeku imale prije 20 godina BDP po stanovniku oko 50, 52 posto, a sada imaju oko 80 posto europskog prosjeka. To je ono što im donosi mogućnosti, a i tvrtke iz bogatijih članica Unije mogu izravno investirati u te zemlje, kazala je Elisa Ferreira, povjerenica EK za koheziju i reforme.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!


Comments

Komentariši

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0

What do you think?

U Sarajevu deset posto bespravno izgrađenih parcela i više od 800 aktivnih klizišta

U Sarajevu deset posto bespravno izgrađenih parcela i više od 800 aktivnih klizišta

Da li postoje zabranjene zastave u Bosni i Hercegovini?

Da li postoje zabranjene zastave u Bosni i Hercegovini?