in

Fondaciji “Naš izvor” predate higijenske potrepštine

Fondaciji “Naš izvor” predate higijenske potrepštine
Slatka-Tajna.Eu

Predstavnici TPO Fondacije 11. decembra predali su higijenske potrepštine stanovnicama Kuće za socijalno ugrožene žene u Zmajevcu pored Gradačca. U petobojnom objektu, četiri su stanovnice sa petoro djece (pet boja simbolične je poruke – pet žena sa istim pravima). Pomoć je prikupljana u okviru aktivnosti  globalne kampanje „16 dana aktivizma“ Međunarodnog dana borbe protiv rodno zasnovanog nasilja i predata je simbolično sedamaesti dan u duhu poruke ovogodišnje kampanje “PROGLEDAJ: podržimo žrtve i preživjele”. Podsjećanja radi, područje Gradačca, u zadnje dvije godine, bilo je izuzetno pogođeno rodno zasnovanim nasiljem.

Pomoć u vidu higijenskih sredstava prikupljena je kroz veliku mrežu organizacija i obrazovnih institucija  s kojima TPO Fondacija sarađuje. Iskustva su pokazala da upravo ovaj vid pomoći izostane, što je potvrdila i Subhija Smajlović, koordinatorica aktivnosi Kuće za žene Fondacije “Naš izvor” pod čijim je okriljem ova kuća. Prilikom primopredaje poseban osmijeh kod ukućanki izmamile su dekorativne šarene kutije koje su im u okviru navedene akcije poslali sarajevski sredjoškolci i srednjoškolke.

Iako je Kuća prve stanovice primila prošle godine zvanično je otvorena tek u oktobru 2024. godine. Želja da se ona izgradi godinama je živjela Hazima Smajlović, direktorica Fondacije “Naš izvor”, registrovanoj u Švicarskoj i Bosni i Hercegovini. Objekat je sagrađen na zemlji koju je naslijedila od oca, a ranije je na tom mjestu bila njena rodna kuća. Trošnu kuću u poslijeratnom periodu dala je na korištenje rođaki koja je u ratu izgubila sina i muža, ali i krov nad glavom. Promjena koju je vidjela na njoj u desetak godina, koliko je koristila kuću, dala joj je ideju da se upravo tu sagradi Kuća za žene socijalno nezbrinute i da im se omoguće uslovi da ukućanke budu ekonomski samostalne vlastitim radom. Za sada one su dobile veliki plastenik, a ovogodišnji urod dijelom su koristile za vlastite potrebe a dijelom su prodale. Iz voćnjaka koji su im dati na korištenje napravile su džemove i pekmeze, čijom prodajom, također, prave korake ka finansijskoj samoodrživosti ovog projekta. Fondacija “Naš izvor” kuću je izgradila u saradnji sa Inžinjerima bez granica (IngOG+) iz Švicarske i oni su do sada osuguravali sredstva, ali cilj je da utočište za ovu ranjivu kategoriju stanovništva bude samoodrživo. 

Zanimljiv je arhitektonski koncept same Kuće koja cijelom dužinom ima zajedički otvoreni prostor za ukućanke sa dosta svjetla, a iz njega se ulazi u pet privatnih prostorija . Svaka prostorija ima dvoje vrata, što je prema riječima Hazime opet simbolično. Cilj je da se obezbijedi dom socijalno ugroženim ženama koje nemaju riješeno stambeno pitanje, ženama koje žive u izuzetno lošim uslovima ili u uslovima socijalne isključenosti, a istovremeno ne mogu obezbijediti bolje uslove za život te da im se pokaže da imaju izbora. To je poruka dvoje vrata. Iako je prvobito planirano da u Kući žive žene bez djece, vrlo brzo se ta namjera promijenila. Subhija Smajlović koordinatorica aktivnosti Kuće za žene Fondacije “Naš izvor” nerijetko pomogne da one koje se nađu pod ovim krovom ostvare osnovna socijalna prava, jer marginu u kojoj su sistem nerijetko ne prepoznaje. A one same najčešće ne znaju da imaju pravo na jedokratne socijalne pomoći. Smajlović je istaknula da je nakon preživljenog nasilja najmlađima  nerijetko potrebna pomoć psihologa za djecu, ali da je do tog vida pomoći teško doći. Subhija i Hazima Smajlović teže da se pored kuće naprave i pomoćni objekti, ali i igralište za djecu kako bi život  žena i djece bio ugodniji. Radna terapija, ali i uslovi života ključni su za njihovu resocijalizaciju.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku
















Kuća ima i podršku Neformalne grupe građana koji na različite načine im pomažu, najčešće lobiranjem da im se neki vid konkretne pomoći osigura. Njihova predstavica Nerma Šarić je kazala da sada lobiraju da se put do ovog objekta napravi i da on odbjekat bude lako pristupačan.

Tokom posjete Kući za žene Zmajevac projektna koordinatorica TPO Fondacije Ivana Kulić razgovarala je sa ukućankama o temi menstrualnog siromaštva i stigmi vezanoj za isto. Menstrualno siromaštvo podrazumijeva nedostatak menstrualnih sredstava, ali i neznanje i stid o menstruaciji. Upravo iz tog razloga ova vrsta donirane robe često padne u zaborav, jer se smatra previše intimnom temom. Razgovor je fokusiran na razmjenu ličnih iskustava o (ne)dostupnosti ovih proizvoda, prikrivanju menstruacije kroz razne jezičke zaobilaznice te potrebom za razbijanje tabua.

Inače su i ovogodišnje aktivosti TPO Fondacije u okviru „16 dana ativizma“ realizovane – u okviru UNIGEM (Univerziteti i gender mainstreaming) projekta u čijim okvirima sarađuje sa 19 partnerskih univerziteta iz BiH, Hrvatske, Srbije i Crne Gore, a uz podršku Ambasade Velike Britanije u Bosni i Hercegovini. Kampanja više od tri decenije okuplja milione ljudi širom svijeta u borbi za svijet bez nasilja. To su dani u kojim a se progovara u ime svih onih koji su pretrpjeli nasilje i kojima je potrebna podrška i razumijevanje.

Comments

Komentariši

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0

What do you think?

Legend

Written by Redakcija

Community ModeratorContent AuthorYears Of MembershipVerified User
SAD: Troje mrtvih nakon pucnjave u školi u Wisconsinu

SAD: Troje mrtvih nakon pucnjave u školi u Wisconsinu

Predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović u srijedu na sastanku sa generalnim sekretarom NATO saveza

Predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović u srijedu na sastanku sa generalnim sekretarom NATO saveza