in

Povećanje plate za 50 evra je ‘sadaka’, poručuju medicinske sestre u Republici Srpskoj

Povećanje plate za 50 evra je ‘sadaka’, poručuju medicinske sestre u Republici Srpskoj
Slatka-Tajna.Eu

Sadaka. Tom riječju, koja označava milostinju, Radosava Pištinjat, medicinska sestra zaposlena u bolnici u Trebinju opisuje prijedlog Vlade Republike Srpske (RS) da njoj i ostalim medicinskim sestrama i tehničarima poveća platu za 50 evra od januara naredne godine.

“Nismo mi sirotinja da nam neko daje sadaku. Mi smo ponosni zdravstveni radnici i zaslužujemo da primamo platu od koje se živi”, kaže ova uposlenica u bolnici na jugu Bosne I Hercegovine, sa radnim stažom dužim od 40 godina.

Njena plata je, kako kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE), malo veća od 650 eura, zahvaljujući dodatku kojeg prima zbog toga što je i predsjednica Samostalnog sindikata u toj bolnici.

Ističe kako je samo u posljednjih nekoliko mjeseci trebinjsku bolnicu napustilo desetak medicinskih sestara, a da se brojne spremaju dati otkaze, nakon posljednjeg, minornog povećanja plata.

Ovaj prijedlog Vlade je usvojila na posebnoj sjednici Skupština RS 16. decembra.

“Radili smo mi u ratu i poslije rata i bez plate, ali je bilo nekog reda, bilo svuda isto. A danas se priča o milionima, a nama daje 100 maraka, a neko se bahati”, navela je Radosava.

U RS, prema zvaničnim podacima, ima oko 10 i po hiljada zdravstvenih radnika, od čega je oko sedam i po hiljada medicinskih sestara i tehničara.

Prosječna plata ljekara specijaliste je oko 1.150 evra, dok je prosječna plata medicinskog tehničara oko 650 evra.

Više se isplati raditi raditi u Dubrovniku, nego u Trebinju u bolnici

Radosava priča da medicinske sestre koje napuste trebinjsku bolnicu idu da rade u tridesetak kilometara udaljen Dubrovnik, koji se nalazi u susjednoj Hrvatskoj.

“Ovih 100 maraka nije ništa. Šta možeš sa tim? Odoše žene, odoše nam dobre medicinske sestre. Rade u jednom trgovačkom centru u Dubrovniku za 1.300 evra. A ovdje medicinska sestra sa 36 godina staža ima 1.290 maraka platu. Vidjećete tek od nove godine koliko će ih napustiti bolnicu”, ispričala je Radosava.

Slično razmišlja i Tanja Adamović, diplomirana medicinarka zdravstvene njege koja radi kao instrumentarka u operacionom bloku Bolnice u Doboju.

“Utopit će se (100 maraka) u osnovne životne namirnice i režije. Daleko od toga da to povećanje nije dobrodošlo, ali ne smatram ni približno dovoljnim, s obzirom na poskupljenja sa kojima se suočavamo”, navela je Adamović.

Ističe kako nivo plate koju dobijaju medicinski tehničari govori kako vlast nije svjesna sa kakvim se izazovima u poslu svakodnevnu susreću, specifičnosti zanimanja i deficitu radne snage.

“Topli obrok, regres, adekvatni uslovi na rad i sistematizacija, su naši snovi. Plata koju zaradim mjesečno varira od 1.300 do 1.400 maraka, u šta ulazi smjenski rad, radni staž. Pri tome kolege, koje imaju osmočasovno radno vrijeme, imaju i nižu platu. Imate primjere gdje zbog prirode bolesti ili godina radnog staža, medicinski tehničar, ne može više da radi u smjeni”, rekla je Adamović.

Šta traže sindikati?

Prvi put u posljednjih 17 godina svi sindikati zdravstvenih radnika u Republici Srpskoj su jedinstveni u vezi povećanja plata u zdravstvu. Oni su se okupili isti dan kada je zasjedala i Skupština RS u Banjaluci, te uputili sedmodnevni ultimatum entitetskim vlastima.

Zahtijevaju da plata svim zaposlenima u zdravstvu mora biti povećana za 20 odsto.

Ovo je drugi sindikalni ultimatum u posljednja dva mjeseca, ali u njemu učestvuje svih pet velikih sindikata zaposlenih u zdravstvu u RS.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku
















Do sada nije bilo sluha entitetske vlasti, pa je i usvajanje budžeta RS za narednu godinu prošlo bez povećanja izdvajanja za plate u zdravstvu.

U međuvremenu, sindikati su zaprijetili štrajkom, na šta je odgovoreno vanrednom sjednicom Skupštine RS na kojoj je plata povećana samo medicinskim tehničarima i to za 50 evra.

Sindikalci ističu da su nezadovoljni zakonskim izmjenama, jer se odnosi samo na dio zaposlenih.

“Tek to povećanje sada će izazvati revolt kod medicinskih radnika i počeće još više da odlaze”, rekao je za RSE Mirko Šerbedžija, predsjednik Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara RS.

Šerbedžija navodi i da nadležni u RS kriju koliko je medicinskih radnika napustilo zdravstvene ustanove u tom entitetu, da je teško doći do pravih podataka, ali da se radi o priličnom broju.

U Agenciji za rad i zapošljavanje BiH za RSE su naveli da je od 2013. godine do danas Bosnu i Hercegovinu napustilo više od 7.400 medicinskih radnika sa završenom srednjom školom.

“Ako uzmemo u obzir da je plata medicinske sestre u Federaciji BiH (drugi entitet u BiH) za preko 800 maraka veća (400 evra), znači samo po sebi se govori da oni iz svojih domova mogu da idu na posao i da se poslije posla vrate kućama za veću platu. Pogotovo je to vidljivo u sarajevsko romanijskoj regiji, u Istočnom Sarajevu, odakle medicinske sestre odlaze da rade u privatne zdravstvene ustanove u Federaciju BiH za 100 posto veću platu”, rekao je Šerbedžija.

Šerbedžija je istakao i da jedinstven stav svih sindikata u zdravstvu pokazuje da su problemi u zdravstvu veliki i da radnici pritiskaju i sindikate zbog rastućeg nezadovoljstva u bolnicama i domovima zdravlja.

Iz Ministarstva zdravlja još nema odgovora na ultimatum sindikata

U Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite RS nisu odgovorili na upit RSE o tome kako će odgovoriti na ultimatum pet zdravstvenih sindikata.

O tome nije govorio ni ministar Alen Šeranić tokom sjednice Skupštine na kojoj se raspravljalo o povećanju plata samo medicinskim tehničarima.

Šeranić je ustvrdio kako 50 evra povećanja “predstavlja jednu od mjera” Vlade RS koje doprinose “poboljšanju ekonomsko-socijalnog položaja zaposlenih u oblasti zdravstva”.

On je rekao da je samo za to povećanje potrebno obezbijediti dodatna sredstva u budžetu RS za iduću godinu u procijenjenom iznosu od 14 miliona maraka (oko sedam miliona evra), te još oko milion maraka (pola miliona evra) za dodatno uvećanje naknada za minuli rad, pripravnost, dežurstvo i slično.

U ranijem odgovoru Ministarstva na upit RSE istaknuto je da mjesečni iznos za plate u zdravstvu od januara ove godine iznosi 42 miliona maraka (oko 21 milion evra).

Podsjećaju da su izdvajanja skoro duplo viša u odnosu na 2018. godinu, kada su se mjesečno za plate zdravstvenih radnika izdvajala 24 miliona maraka (oko 12 miliona evra).

Saradnja na tekstu Nebojša Kolak i Arnes Grbešić

Comments

Komentariši

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0

What do you think?

Legend

Written by Redakcija

Community ModeratorContent AuthorYears Of MembershipVerified User
Hrvatski BDP per capita po paritetu kupovne moći na 76 posto EU prosjeka

Hrvatski BDP per capita po paritetu kupovne moći na 76 posto EU prosjeka

Vrh pogodnosti na Bjelašnici za korisnike Mastercard kartica NLB Banke

Vrh pogodnosti na Bjelašnici za korisnike Mastercard kartica NLB Banke