in

Protest na Sveučilištu u Mostaru, dok štrajk u školama ulazi u četvrtu sedmicu

Protest na Sveučilištu u Mostaru, dok štrajk u školama ulazi u četvrtu sedmicu
Slatka-Tajna.Eu

Sindikat Sveučilišta u Mostaru održao je 19. decembra jednosatni štrajk upozorenja ispred zgrade Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije.

Dragan Katić, predsjednik Sindikata i profesor na Fakultetu građevinarstva, arhitekture i geodezije, kazao je da je situacija na Sveučilištu u Mostaru “alarmantna”.

“Plaće profesora na Sveučilištu u Mostaru su manje od plaća nastavnika u osnovnim i srednjim školama”, kazao je Katić.

Sindikalisti traže povećanje plata zaposlenima navodeći kako su i do dva puta niže od onih na drugim javnim univerzitetima u Bosni i Hercegovini.

Prema tabeli koju su objavili, osnovna plata asistenta na Sveučilištu u Mostaru je oko 490 eura, dok asistenti na drugih pet javnih univerziteta zarađuju više od 850 eura.

Isto tako, plata redovnog profesora na Sveučilištu u Mostaru iznosi oko 870 eura, a na javnim univerzitetima u Sarajevu, Zenici, Tuzli, Bihaću i Banjoj Luci iznose oko 1.700 eura.

Sindikat ovog univerziteta, koji postoji decenijama, osnovan je 18. juna ove godine, a 17. decembra održali su prvi sastanak s rektorom Zoranom Tomićem.

Katić kaže da je uprava na spomenutom sastanku “podržala zahtjeve smatrajući ih razumnim”.

Dragan Katić, predsjednik Sindikata

Dragan Katić, predsjednik Sindikata

“Međutim, nismo dobili odgovor na ključno pitanje – kada će ti naši zahtjevi biti ispunjeni”, rekao je i naveo da nisu problem samo niske plate uposlenika.

On je podsjetio da je prije šest godina završena “pravna integracija” na ovom univerzitetu, ali da nije uspostavljena “pravična raspodjela” sredstava.

Kaže da nisu ujednačene osnovice za obračun plata i da su one na jednom fakultetu više za 50 posto nego na drugom fakultetu za isto radno mjesto.

Neujednačene su, kaže i naknade poput regresa, ali i termini isplate plata pa neki uposlenici nekih fakulteta plate dobiju početkom, a drugi sredinom ili krajem mjeseca.

“Neriješeno je i sustavno financiranje iz proračuna, kao što imaju druga javna sveučilišta u BiH. Posljedica je da je najveći dio tereta od nekih 60 posto prebačena na studente, odnosno njihove roditelje što je neodrživo jer su studenti na drugim sveučilištima potpuno oslobođeni plaćanja”, kazao je Katić.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku
















On navodi i da neki kantoni kao osnivači uplaćuju “mizerne” iznose za ovaj univerzitet.

“Županija Zapadnohercegovačka ima proračun od oko 150 milijuna maraka (oko 76 miliona eura). Za 2023. godinu su za financiranje Sveučilišta u Mostaru izdvojili nekih 365.000 maraka (oko 140.000 eura). Od ukupnog broja zaposlenih, njih je oko 40 posto iz te županije”, kazao je Katić.

Rektor Zoran Tomić uručuje “Rektorovo žezlo” predsjedniku vladajuće Hrvatske demokratske zajednice BiH Draganu Čoviću, 6. 12. 2024.

Lokalni mediji su ranije prenijeli sadržaj pisma kojeg je rektor Zoran Tomić nakon sastanka prije dva dana uputio dekanima fakulteta.

“Ne podupiremo štrajk upozorenja, a sam postupak smatramo licemjernim i nepartnerskim”, navodi se, uz ostalo, u pismu.

Sindikat se 9. decembra ogradio od nagrada i priznanja koje je tri dana ranije dodijelio rektor Tomić, pored ostalog, najvišim dužnosnicima Hrvatske demokratske zajednice BiH Draganu Čoviću i Borjani Krišto, te nekim ministrima iz ove stranke.

Podršku Sindikatu Sveučilišta u Mostaru uputila je Koordinacija sindikata obrazovanja u Hercegovačko-neretvanskom kantonu (HNK), sa sjedištem u Mostaru, koji se već skoro četiri sedmice nalaze u generalnom štrajku.

Rad je obustavilo više od 2.500 zaposlenih u osnovnim i srednjim školama u HNK, dok oko 20.000 djece ne ide na nastavu.

Sindikati obrazovanja traže povećanje plata za 15 posto, dok je posljednja ponuda Vlade HNK povišica od deset posto od 1. januara 2025. godine.

Comments

Komentariši

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0

What do you think?

Legend

Written by Redakcija

Community ModeratorContent AuthorYears Of MembershipVerified User
Primorac: Neopravdano je da hrvatski proizvodi drugdje budu jeftiniji

Primorac: Neopravdano je da hrvatski proizvodi drugdje budu jeftiniji

Kako da zamrznete dunje

Kako da zamrznete dunje