Bezbjednost Bosne i Hercegovine(BiH) je važna za alijansu i regiju, i nećemo dozvoliti da mir bude ugrožen, poručio je Mark Rute (Rutte), generalni sekretar NATO saveza, nakon sastanka sa predsjedavajućom Predsjedništva BiH, Željkom Cvijanović.
Rute i Cvijanović su se sastali u Briselu u srijedu, 18. decembra. Nakon sastanka, obratili su se novinarima, te je Rute, između ostalog, rekao da posvećenost NATO saveza Bosni i Hercegovini “ostaje jaka”.
“Podržavamo suverenitet i teritorijalni integritet vaše zemlje. Stabilna BiH je naš strateški interes. Razgovaraćemo o tome kako ojačati saradnju i ojačati Oružane snage BiH i odbranu države. Ovi napori su za sve vaše građane i podudaraju se sa EU integracionim procesom koji podržavamo”, rekao je Rute.
On je dodao da NATO sarađuje sa Evropskom unijom i kroz EUFOR misiju u BiH, te da BiH može računati na podršku alijanse.
Cvijanović je izjavila da su i ona i generalni sekretar NATO “svjesni da je potrebno jačati saradnju”.
“Zahvalni smo NATO-u na podršci i hvala na podršci koja nam je data na jačanju kapaciteta, kao i jačanju sigurnosti. Želimo da se to nastavi. Ono što se dešava u BiH su politički problemi koji se raspravljaju u političkoj ‘areni' na demokratski način”, kazala je Cvijanović.
Bosna i Hercegovina je od 2018. godine dio MAP-a (Akcionog plana za članstvo), što je posljednja stepenica prije poziva u punopravno članstvo u NATO.
Bh. vlasti su se obavezale na pristupanje NATO-u, ali je ta obaveza u zastoju zbog stavova iz bh. entiteta Republika Srpska, i jačanju odnosa Milorada Dodika, predsjednika tog entiteta sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
Dodik se nalazi pod sankcijama SAD i Velike Britanije zbog antiustavnog djelovanja.
Posljednjih desetak godina, vlast i opozicija u RS protivi se članstvu u NATO-u i zastupaju stav da Bosna i Hercegovina po ovom pitanju treba slijediti Srbiju koja je proglasila vojnu neutralnost.
Prema Zakonu o odbrani BiH, koji je usvojen 2005. godine, institucije su obavezne sprovesti “sve potrebne aktivnosti za prijem BiH u članstvo NATO-a”.
BiH ima svog vojnog i političkog predstavnika u misiji pri NATO-u u Briselu, a NATO u BiH ima svoj štab od 2004. godine, sa mandatom Ujedinjenih nacija da pomaže reformu bh. Oružanih snaga, koja se provodi prema NATO standardima.
GIPHY App Key not set. Please check settings