Nijedan entitet nema ovlašćenje da ospori postojanje institucija ili zakona Bosne i Hercegovine.
Upravo je to navedeno u zajedničkoj izjavi ambasada zapadnih sila u Bosni i Hercegovini, nekoliko sati nakon što je Narodna skupština Republike Srpske (RS) donijela zaključke u kojima, između ostalog, optužuju Tužilaštvo i Sud BiH, te navode kako ne priznaju zakonska rješenja visokog predstavnika.
U jednom od zaključaka, od predstavnika RS u institucijama Bosne i Hercegovine traže da dalje ne odlučuju, sve dok se ne obustavi “politički montirani proces” protiv Milorada Dodika i Miloša Lukića.
Sve se dešava dan uoči najavljenog ročišta u Sudu BiH gdje se trebao pojaviti Milorad Dodik, predsjednik bh. entiteta Republika Srpska.
Od njega je zatraženo da ne ide na ročište dok ne ozdravi, nakon operacije koju je imao u Beogradu. 9. decembra.
Sve navedeno, međunarodna zajednica u Bosni i Hercegovini ocjenjuje “antidejtonskim”.
Dodiku i Lukiću se sudi zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika u BiH.
Još od kako je počeo sudski proces protiv Milorada Dodika, vlast u RS, predvođena njegovom strankom, Savezom nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), smatra da se radi o “politički montiranom procesu”.
To je potvrđeno i u jednom od zaključaka koje je Skupština RS donijela 25. decembra.
No, praksa pokazuje nešto sasvim drugo. Dodiku se sudi, jer je potpisao ukaze o proglašenju dva entitetska zakona važećim.
Riječ je o izmjenama Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS i Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH.
Ukaze je potpisao, iako ih je, dok je još trajala zakonodavna procedura ukinuo visoki predstavnik u BiH, Kristijan Šmit (Christian Schmidt).
Visoki predstavnik je tada, koristeći tzv. Bonska ovlašćenja, poništio te zakone, a Krivičnom zakoniku BiH dodao krivično djelo “neizvršavanje odluka visokog predstavnika”, za šta je Dodik i optužen, jer je uprkos Šmitovoj odluci potpisao zakone.
Prema Aneksu 10. Dejtonskog mirovnog sporazuma, visoki predstavnik u BiH je “konačni autoritet” za tumačenje sporazuma o njegovoj implementaciji.
Od 1997. godine, odlukom Savjeta za provođenje mira (PIC), Kancelarija visokog predstavnika (OHR) ima ovlašćenja da mijenja, nameće i poništava zakone, ili smjenjuje zvaničnike.
PIC je međunarodno tijelo zaduženo za provođenje Dejtonskog sporazuma, osnovano ubrzo nakon njegovog potpisivanja 1995. godine.
U jednom zaključku, Skupština RS traži i da predstavnici iz RS u bh. institucijama obustave odlučivanje “iz domena evropskih integracija”. Navode i da u EU nije moguće da neizabrani stranac donosi zakone umjesto institucija.
Ni u ovom slučaju nije prvi put da vladajuća Dodikova stranka u RS traži da OHR napusti BiH. Ne priznaju ni nadležnost Kristijana Šmita kao visokog predstavnika, te tvrde da on nije legalno izabran u Savjetu bezbjednosti UN.
Većina članica Evropske unije se nalazi u PIC, dok je Predsjedništvo EU jedna od članica njegovog Upravnog odbora, koji visokom predstavniku daje političke smjernice.
Prije 16 godina, Upravni odbor PIC je utvrdio tzv. program “5+2”, u kojem je rečeno šta BiH mora učiniti da bi OHR bio zatvoren.
Program su prihvatile institucije BiH, a u njemu se navodi, između ostalog, da treba donijeti prihvatljivo i održivo rješenje za državnu imovinu, te da mora da zaživi vladavina prava.
“Iako su u nekim oblastima ostvareni pomaci, hronično neslaganje vodećih političkih stranaka dovelo je do zastoja koji je spriječio punu realizaciju programa”, navedeno je ranije iz OHR.
Poslanici iz RS su osudili, kako navode, “miješanje Tužilaštva BiH” u njihov rad, te kažu da se radi o “zloupotrebi”, za šta moraju biti pronađene i procesuirane odgovorne osobe.
U suprotnom, najavljuje “posebne mjere koje će biti u službi zaštite Dejtonskog sporazuma”, ne određujući o čemu se konkretno radi.
Tužilaštvo BiH je nakon najave Posebne sjednice Skupštine RS hitno tražilo od Nenada Stevandića, predsjednika parlamenta, informacije o sjednici zbog sumnje u počinjenje više krivičnih djela, uključujući i “napad na ustavni poredak”.
Za ovo krivično djelo, predviđena je kazna od najmanje pet godina zatvora i zabrana vršenja dužnosti.
Kako su ranije za RSE govorili ustavni eksperti, entitetski zakoni – uključujući i onaj o poslaničkom imunitetu – ne mogu da se primjenjuju pred Sudom BiH.
smesno #zezanje #smehom_protiv_stresa #smehdosuza #smijesno #studenti #smejanje #smešno #smijeh #vicevi.
smesno #zezanje #smehom_protiv_stresa #smehdosuza #smijesno #studenti #smejanje #smešno #smijeh #vicevi.