in

Poslodavci u Federaciji BiH tvrde da povećanje minimalnih plaća može dovesti do masovnih otkaza

Poslodavci u Federaciji BiH tvrde da povećanje minimalnih plaća može dovesti do masovnih otkaza
Slatka-Tajna.Eu

Odluka Vlade Federacije Bosne i Hercegovine o povećanju minimalnih plaća nije rezultat dijaloga niti je donesena na transparentan način, saopćilo je Udruženje poslodavaca u entitetu Federacija BiH.

“Pozivamo Vladu da preispita svoju odluku i da je što prije ukine radi očuvanja stabilnosti privrede i radnih mjesta”, kaže se u saopćenju.

Vlada Federacije BiH donijela je 30. decembra odluku da minimalna plaća ove godine iznosi 1.000 konvertibilnih maraka (511 eura), što je povećanje za 381 konvertibilnu marku (oko 194 eura).

Iz Udruženja poslodavaca ističu da ova odluka, umjesto poticanja rasta i razvoja privrede, može izazvati kontraproduktivne efekte, uključujući masovne otkaze i smanjenje broja novih radnih mjesta.

Tvrde, također, da odluka nije bila na dnevnom redu Ekonomsko-socijalnog vijeća Federacije BiH, već je “iznenada stavljena na sjednicu Vlade, bez pismenog prijedloga i analize”.

Iz Vlade Federacije BiH su tokom prošle godine najavljivali da će izmjenama propisa minimalna primanja biti povećana na 1.200 maraka (613 eura), čemu su se protivila udruženja poslodavaca.

Protivljenje poslodavaca odluci o povećanju minimanih plaća, komentirao je prethodno Kemal Hrnjić, ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Federacije BiH, ističući da razumije njihovu zabrinutost, ali uz pitanje “zašto zadnjih desetak godina nisu povećavali ‘minimalac'”.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku
















“Za barem 50 konvertibilnih maraka godišnje i sada ne bismo sigurno raspravljali o ovoj temi. Niste”, napisao je entitetski ministar.

Hrnjić je da je, zaključno s oktobrom 2024., u Federaciji BiH bila zaposlena 551.291 osoba. Među njima, 120.000 prima najnižu plaću, a 270.000 plaću manju od 1.000 konvertibilnih maraka.

Ukupni mjesečni troškovi četveročlane porodice u BiH, prema izračunu sindikata radnika, iznose oko 3.000 maraka (oko 1.500 eura).

Prema odluci Vlade Republike Srpske, drugog entiteta u BiH, minimalna plaća je u 2024. godini povećana sa 700 maraka (357 eura) na 900 maraka (460 eura).

BiH nema jedinstvene i sinkronizovane mjere kojima bi stanovnici u oba entiteta bili jednako zaštićeni od rasta troškova života i dva entiteta mjere donose odvojeno.

Comments

Komentariši

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0

What do you think?

Legend

Written by Redakcija

Community ModeratorContent AuthorYears Of MembershipVerified User
Iako je bh. nogometni prvak ostvario povijesni uspjeh u Europi, sportska 2024. u BiH više neplodna nego berićetna

Iako je bh. nogometni prvak ostvario povijesni uspjeh u Europi, sportska 2024. u BiH više neplodna nego berićetna

Olmo nema pravo nastupa za Španiju

Olmo nema pravo nastupa za Španiju