Razgovarao Armin Zeba
S obzirom na svoju infrastrukturu te poslovne reference i tradiciju, BH Telecom bi prema svakoj ekonomskoj logici trebao biti neprikosnoveni lider na bosanskohercegovačkom tržištu telekomunikacija- međutim, to odavno nije slučaj. Šta su uzroci posustajanja te kompanije u tržišnoj utakmici te kakvi su planovi za povratak na staze uspjeha, u razgovoru za Business Magazine objašnjava Amel Kovačević, generalni direktor BH Telecoma.
BM: Kakav je epilog poslovne 2024. godine BH Telecoma – koliko su rezultati u skladu s planovima i u kojim poslovnim segmentima su ostvareni najveći iskoraci, a na kojim poljima je, eventualno, izostalo dostizanje zacrtanih ciljeva?
KOVAČEVIĆ: Poslovna 2024. bila je prva godina u kojoj je BH Telecom vodio novi sastav aktuelne Uprave. Uprkos izazovima koji prate promjenu menadžmenta, uspjeli smo osigurati kontinuitet poslovanja i ostvariti jako dobre poslovne rezultate.
Kao tehnološka kompanija, BH Telecom kontinuirano prati trendove i ulaže sredstva u razvoj i implementaciju inovativnih rješenja, kako bi osigurao dugoročnu održivost i stabilnost poslovanja.
U protekloj godini smo intenzivirali ulaganja i intenzivno radili na pripremi budućih ulaganja. BH Telecom je tokom 2024. investirao oko 70 miliona KM, a najznačajnija ulaganja su bila u širenje i unapređenje LTE mobilne mreže, izgradnju optičkih fiksnih mreža te poboljšanje korisničkog iskustva.
U protekloj godini zabilježen je rast broja korisnika, posebno u sektoru mobilnih tehnologija, gdje su korisnici prepoznali kvalitet i pouzdanost mreže BH Telecoma, ali i raznoliku ponudu koja odgovara različitim potrebama korisnika. Također, u drugim korisničkim segmentima trudili smo se zadovoljiti potrebe naših korisnika, što je rezultiralo rastom ukupnog prihoda.
Uprava Društva je, pored efekata na strani prihoda, uložila dodatne napore da i kroz efikasno upravljanje troškovima osigura značajan rast dobiti i EBITDA-e (dobit prije kamata, poreza i amortizacije) i u 2024. godini.
Uprkos inflatornim pritiscima na ostale troškove uspjeli smo osigurati rast bruto dobiti u iznosu većem od 10 miliona KM u odnosu na 2023. godinu – očekivana dobit u 2024. iznosit će između 65 i 70 miliona KM, dok je u 2023. dobit iznosila 52 miliona KM, što govori dovoljno o odgovornom upravljanju kompanijom.
BM: Šta u kontekstu tog rasta dobiti mogu očekivati dioničari BH Telecoma kada je riječ o dividendi – hoće li biti isplaćena i koji je njen očekivani ukupan iznos, posebno kada je riječ o malim dioničarima?
KOVAČEVIĆ: BH Telecom je dioničarima u 2024.godini isplatio 70,0 miliona KM dividende iz akumulirane dobiti za prethodne godine, a očekuje se donošenje odluke na Skupštini Društva kojom se odobrava dodatna dividenda u iznosu od 11,0 miliona KM, što sve potvrđuje stabilnost BH Telecoma i posvećenost stvaranju vrijednosti za dioničare.
Društvo dosljedno poštuje principe korporativnog upravljanja, čime osigurava da mali dioničari imaju pravo na dividendu proporcionalno svom udjelu u kapitalu.
BH Telecom je tokom 2024. investirao oko 70 miliona KM, a najznačajnija ulaganja su bila u širenje i unapređenje LTE mobilne mreže, izgradnju optičkih fiksnih mreža te poboljšanje korisničkog iskustva
Iznos planirane dividende u 2025. bit će razmatran nakon revidiranja i usvajanja Izvještaja o poslovanju za 2024. godinu, ali mogu reći da će Uprava Društva i dalje raditi na osiguravanju stabilnih finansijskih rezultata i težiti redovnoj isplati dividendi.
BM: U svojim ranijim medijskim istupima često ste kao jedan od imperativa isticali poboljšanje korisničkog iskustva – koliko ste zadovoljni napretkom na tom planu, s obzirom da iz laičkog ugla djeluje da tu nema vidljivih pomaka, prvenstveno u oblasti usluga kablovske televizije, gdje uveliko “kaskate” za konkurencijom?
KOVAČEVIĆ: Poboljšanje korisničkog iskustva zahtijeva strateški, dugoročan i kontinuiran pristup poboljšanju svih dijelova procesa koji čine lanac isporuke do krajnjeg korisnika.
Moja TV, kao osnovna usluga koja zadovoljava potrebe domaćinstva, sačinjena je od nekoliko bitnih elementata koji utiču na korisničko iskustvo, a to su kvalitet i obim sadržaja, funkcionalnost IPTV platforme te brzina pristupa internetu. BH Telecom je nedavno izvršio zamjenu IPTV platforme, sa stavljanjem fokusa upravo na poboljšanje korisničkog iskustva i prelazak na android aplikativna rješenja. U budućem periodu ćemo intezivno raditi na zamjeni korisničke opreme, kako bi što veći broj korisnika u skorije vrijeme osjetio unapređenje kvaliteta i mogućnosti novih aplikativnih rješenja.
Očekivana dobit u 2024. iznosit će između 65 i 70 miliona KM, dok je u 2023. dobit iznosila 52 miliona KM, što govori dovoljno o odgovornom upravljanju kompanijom
Dodatno, IPTV platforma pored iskustva gledanja TV sadržaja nudi i brojne funkcionalnosti aktivacije dodatnih usluga, kao i korištenje streaming aplikacija putem android boxa, što obični TV aparat pretvara u pametni uređaj.
Kada su TV sadržaji u pitanju, BH Telecom nudi daleko najkvalitetniju ponudu na tržištu, uključujući premium sportske, filmske i sadržaje ostalih žanrova.
U domenu poboljšanja iskustva prilikom pristupa internetu, već smo uradili dodatna testiranja na svim optičkim pristupnim mrežama i uskoro očekujemo i dodatno povećanje pristupnih internet brzina uključenih u postojeću ponudu Moja TV.
Svjesni smo da je podrška korisnicima trenutno možda naša i najslabija karika te ulažemo dodatne napore i angažman da unaprijedimo ovaj segment poslovanja. U okviru nove reorganizacije procesa, poseban fokus usmjeren je na izmjene internih procedura rada kako bi korisnik bio stavljen u središte pažnje. Ovakav pristup omogućava bržu reakciju na zahtjeve korisnika, unapređenje kvaliteta mreže i pružanje sveobuhvatne podrške korisnicima
BM: Kako stoje stvari sa ostalim djelatnostima BH Telecoma – koliko ste blizu ili daleko od hvatanja koraka sa tehnološkim trendovima u Evropi i razvijenom svijetu, gdje je, recimo, 5G mreža odavno dio svakodnevice, dok kod nas još nije u potpunosti zaživio ni 4G? Šta su na tom planu najveće eksterne prepreke?
KOVAČEVIĆ: BH Telecom se strateški opredijelio za investiranje u vrhunske tehnologije – izgradnju optičkih mreža i širenje postojeće 4G+ mobilne mreže s pripremom za migraciju na 5G tehnologiju kada se za to steknu uslovi, odnosno kada nadležno ministarstvo i Vijeće ministara BiH dinamički utvrde plan dodjele spektra za 5G.
Iako je 5G u naravi bežična pristupna mreža, potrebna infrastruktura počiva u izgradnji optičkih prenosnih sistema te visokokapacitiranoj i funkcionalnoj jezgri mreže, što već ima odlike spremnosti BH Telecoma za 5G tehnologiju te se kontinuirano unapređuje i usklađuje s referentnim standardima.
Dakle, mi se sa naše strane aktivno pripremamo za uvođenje novih tehnologija (ne samo uključujući 5G), a sama implementacija ovisi o regulatornom okruženju na koje mi kao telekomunikacijski operater ne možemo uticati.
BM: Zbog čega je BH Telecom odustao od finansiranja snimanja domaćih TV serija – da li se to ulaganje ispostavilo kao loš poslovni potez ili je prekid saradnje sa filmskom industrijom plod puke naredbe “odozgo”?
KOVAČEVIĆ: Za početak, mislim da sama formulacija “odustao od finansiranja“ nije adekvatna, odnosno ne održava pravo stanje. Novi menadžment, na čijem sam čelu, zatekao je projekat BHContentLab, koji imao svoj finansijski okvir i plan realizacije. Preuzeli smo taj projekat, čija implementacija još traje, jer raspoloživa sredstva nisu u potpunosti iskorištena. Međutim, ona su trenutno rezervisana za projekte koji su uspješno prošli evaluaciju i dobili odobrenja.
Istina je da ova uprava cijeni da BH Telecom, kao telekomunikacijska kompanija, nema dostatne kapacitete niti potrebna stručna znanja za kreiranje filimskih i serijskih sadržaja, niti za ocjene i procjene njihovog kvaliteta, što bi opravdalo dalja ulaganja u ovu djelatnost. S druge strane, u cjelosti razumijemo društvenu odgovornost BH Telecoma, te značaj ulaganja u kulturu, sport, filmsku industriju i druge grane umjetnosti. U tom procesu, cijenimo da najbolji doprinos možemo dati vrhunskim performansama unutar naše osnovne djelatnosti, privlačenjem što većeg broja korisnika, maksimizacijom prihoda i profita, pa time i dividende, te prepustiti Vladi FBiH, kao predstavniku većinskog dioničara, da kroz podjelu dividende kreira politike raspodjele i usmjerava sredstva tamo gdje je najpotrebnije.
BM: S druge strane, odlučili ste se na kupovinu dužničkih papira Federacije BiH – čime je motiviran taj potez, koji ne donosi značajan prinos, i zbog čega se s ciljem prikupljanja sredstava za infrastrukturne projekte niste opredijelili za emitiranje vlatitih korporativnih obveznica, što bi, čini se, bilo logičnije i svrsishodnije?
KOVAČEVIĆ: Izdavanje vlastitih obveznica značilo bi zaduživanje kompanije i trošak za kojim nemamo potrebe.
Naprotiv, naša trenutna likvidnost i stabilan novčani tok omogućavaju nam da samostalno finansiramo investicije, operativne troškove, isplatu dividende, dodjelu donacija i ostale odlive iz vlastitih izvora, tako da Društvo nema potrebu za izdavanjem vlastitih obveznica.
Uvažavajući značajan iznos novčanih sredstava kojima raspolaže BH Telecom, veći od 350 miliona KM, i okolnosti inflatornih kretanja, nastojali smo tokom 2024. maksimizirati prinos na ta sredstva. Odluka o ulaganju u obveznice Federacije BiH je bila poslovna odluka kojom smo uložili sredstva uz garantovani povrat, koji je iznad onoga što ostvarujemo oročavanjem sredstava kod poslovnih banaka.
BM: Po preuzimanju direktorske funkcije, između ostalog ste najavili i promjenu organizacione strukture BH Telecoma, čiju neadekvatnost ste prepoznali kao “mogući izvor svih ostalih problema” – dokle ste stigli s tim procesom i koliko efekta je dala ta reorganizacija?
KOVAČEVIĆ: Izuzetno mi je drago da i mediji prepoznaju ovo pitanje kao značajno za praćenje.
Prepoznali smo da postojeći organizacioni okvir nije bio dovoljno prilagođen dinamičnim poslovnim izazovima. Pokrenuli smo proces reorganizacije kao ključni korak ka osiguranju dugoročne stabilnosti kompanije i daljeg unapređenja poslovanja. Reorganizacija je složen proces, koji zahtijeva posvećenost, vrijeme i pažljivo razmatranje detalja kako bi se osigurala održivost i uspješan ishod. Ovim procesom stvaramo uslove za jačanje mrežnih kapaciteta i unapređenje korisničkog iskustva, pri čemu sama reorganizacija predstavlja temelj na kojem će se ti ciljevi ostvariti kroz posvećen rad i strateške inicijative u budućnosti.
Prilikom pripreme i realizacije reorganizacije koristili smo naše interne resurse, uz dodatni angažman međunarodnih konsultanata, koji su ove procese vodili za neke od najvećih svjetskih telekomunikacijskih kompanija. Ta kombinacija omogućila nam je pristup najboljim praksama, međunarodnom iskustvu i profesionalnom znanju, što je bilo ključno za osiguranje kvalitetnog i profesionalnog pristupa ovom značajnom procesu. Zvanični početak obavljanja poslovnih procesa po novoj organizacionoj šemi bit će na proljeće, a o prvim rezultatima i efektima pravit ćemo osvrte i analizirati krajem 2025. godine.
Ipak, vrlo sam optimističan da će ovaj korak znatno unaprijediti naše poslovne procese te da će naši korisnici osjetiti napredak u pružanju naših usluga i poboljšanju korisničkog iskustva.
BM: Koliki problem je to što tu organizacionu strukturu, uslijed višedecenijske prakse zapošljavanja po stranačkoj i rodbinskoj liniji, čine mahom podobni, a ne sposobni kadrovi? S tim u vezi, može li se očekivati promjena politike zapošljavanja u BH Telecomu?
KOVAČEVIĆ: Politike zapošljavanja u javnom sektoru, posebno do izmjena radnog zakonodavstva i uvođenja obaveznog javnog konkursa, najblaže rečeno su bile (i jesu) vrlo problematične, a posljedice živimo svi zajedno.
BH Telecom je ogroman sistem, sa gotovo 3.000 zaposlenih, i sasvim sigurno ima dio kadra koji je angažovan zbog podobnosti, a ne sposobnosti. Međutim, kao prvi čovjek kompanije, sada nakon već godinu dana rukovođenja, moram istaknuti da imamo dio zaposlenika koji su izuzetni profesionalci, sa zavidnim stručnim znanjima i kompetencijama. Upravo na taj dio zaposlenih se oslanjam u provođenju zacrtanih ciljeva i rezultat kojeg ćemo ostvariti i na kraju ove, prve godine novog menadžmenta, pokazuje da imamo ljudski potencijal koji može ostvariti dobar poslovni rezultat. Generalno posmatrajući, radnici su zadnji koje treba smatrati odgovornima za loše poslovanje bilo koje organizacije. Organizacija poslovnih procesa i način rukovođenja, uz vanjske faktore i ukupan poslovni ambijent, faktori su koji određuju performanse.
Vratit ću se na prethodno pitanje – analize koje smo proveli dolaskom u kompaniju pokazale su da nedovoljno adekvatna organizacija i isprekidani procesi predstavljaju jedan od ključnih uzroka lošijih performansi. Ti faktori utiču ne samo na zadovoljstvo korisnika, već i na radnu motivaciju zaposlenih, koji se u takvom sistemu osjećaju dezorijentisano. Upravo iz tih razloga reorganizacija je prvi fokus kojeg smo sebi stavili u zadatak i koji će, duboko vjerujem, pokazati značajna unapređenja.
BM: Šta će još biti u fokusu poslovne strategije BH Telecoma u 2025. godini i narednom srednjoročnom periodu?
KOVAČEVIĆ: BH Telecom je, ako posmatramo deceniju ili više iza nas, kompanija propuštenih prilika.
Slabo ulaganje u infrastrukturu i propuštanje akvizicije manjih operatera kreirali su slabosti zbog kojih sada trpimo posljedice. U 2025. i godinama pred nama moramo raditi na popravljanju korisničkog iskustva kroz ulaganja u infrastrukturu, ali i kroz poboljšanje pristupa, komunikacije i brzine odgovora na korisničke zahtjeve, koristiti prilike za akvizicije malih operatera koji su još na tržištu, ukoliko se takve prilike ukažu i djelovati na polju digitalne transformacije. Digitalna poslovna transformacija znači stvaranje novih izvora prihoda kroz digitalne proizvode, usluge i poslovne modele.
Odluka o ulaganju u obveznice Federacije BiH je bila poslovna odluka kojom smo uložili sredstva uz garantovani povrat, koji je iznad onoga što ostvarujemo oročavanjem sredstava kod poslovnih banaka
Imamo viziju, ljestvicu poslovnih ciljeva smo sami sebi podigli dosta visoko, a ja lično sam uvjeren da ćemo, uz tim sa kojim radim, postići sve zacrtano i pokazati da i kompanije u državnom vlasništvu mogu biti tržišno orjentisani i uspješni poslovni subjekti, sa vrhunskim performansama.
Kreiranje Moja TV ponude
BM: Možete li nam pojasniti zašto su u ponudi kablovske televizij BH Telecoma dominantni kanali TV Pinka, koji je oličenje šunda, neprofesionalnosti i promocije ratnohuškačke politike? Zar ne postoji alternativa kojom biste privukli pretplatnike?
KOVAČEVIĆ: To pitanje već duže vrijeme privlači pažnju javnosti, te smo mu pristupili sistematično, analizirajući ponude drugih operatera na tržištu, potrebe i zahtjeve korisnika, kao i uslove za nabavku TV prava.
Iako Pink paket predstavlja veliki broj TV kanala, većina ih se ipak odnosi na ponudu filmskog sadržaja, koju su naši korisnici upravo svojom gledanošću ocijenili kao atraktivan segment ponude. Dodatne pakete unutar Pink grupacije korisnici aktiviraju samostalno na zahtjev, te nisu dio osnovne ponude paketa.
Kada je u pitanju ponuda supstitucije TV kanala, svjedoci smo da BH Telecom kontinuirano uvodi u ponudu nove TV kanale, koji mogu biti adekvatna zamjena sa aspekta pažnje korisnika. Međutim, statistika gledanosti i zahtjevi korisinika ukazuju na određen stepen interesovanja za kanale koje navodite, a kao tržišno orijenitirana kompanija, dužni smo se ponašati u skladu sa potrebama i navikama tržišta.
Tokom 2025. godine dodatno ćemo obogatiti našu ponudu kanala, a analize potreba i navika korisnika dat će odgovore i smjernice za dalju distribuciju i kreiranje paketa za tržište.
GIPHY App Key not set. Please check settings